30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Seymenlerden gösteri

Ankara Kulübü Derneği Seymenleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonu ve işbirliği ile Etnoğrafya Müzesi önünde gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı programında sergilediği gösteri ile büyük coşkuya ortak oldu.

30 Ağustos Zaferi'nin 99. yıl dönümü büyük coşkuyla kutlandı. Ankara Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Gürcan Maden ve Müslüm Arslan ile şube başkanlarının da aralarında bulunduğu Seymenlerin Etnoğrafya Müzesi önünde sergilediği gösteri, 30 Ağustos coşkusuna renk kattı. 

Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Başkanı Halil Bahadır Saka, "Ankara Kulübü Derneği olarak her yıl ulusal bayramları büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Pandemi nedeniyle son iki yıldır katılamadığımız birçok bayram programı olmuştu ancak bu yıl 30 Ağustos ile birlikte, sonraki tüm bayramları yine büyük bir coşkuyla kutlamaya çalışacağız. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Kurtuluş Savaşımızın büyük zaferi 30 Ağustos Meydan Muharebesinin 99. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm kahramanlarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz. Daha nice 30 Ağustoslar kutlamamız dileğiyle." ifadelerini kullandı.

30 Ağustos Zafer coşkusunun 99. yılında, tarihi müzede düzenlenen programa katılmaktan büyük onur duyduklarını belirten Saka, “Geçtiğimiz 10 Kasım’da Etnografya Müzesi’nde Atatürk’ü anma töreni yaptık. Bilindiği gibi Etnoğrafya Müzesi, Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e gitmeden önce 15 yıl kaldığı yer. Müzeyi daha da bilinir kılmak noktasında Ankara Kulübü olarak elimizden gelen desteği yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Ankara Kulübü Derneği’nin Atatürk’ün “Seymenlik Geleneğini Yaşatın” talimatıyla kurulduğunu hatırlatan Saka, şöyle devam etti: “Atatürk, 1932 yılında Ankara Kulübünün kurulmasını isterken Seymenlik kültürünü ve Ahiliği yaşatma talimatı verdi. Bizler de bugüne kadar görev yapan başkanlarımızın ve Seymenlerimizin gösterdiği yoldan ilerlemeye devam ediyoruz.”

Ankara Kulübü Derneği Seymenleri, Etnoğrafya Müzesi'ndeki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının ardından hep birlikte Anıtkabir'e geçerek, Ata'nın manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.