Belediye Kültür Park Mamürat'ül Aziz Salonunda yapılan törende sözleşme protokolü Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından imzalandı. Sözleşme ile 167 işçiye sosyal haklarla birlikte yüzde 25 zam verildi.

BAŞKAN YANILMAZ: “ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZIN MUTLULUĞUNU, HUZURUNU EN ÖNEMLİ GÖREV OLARAK KABUL ETTİK”

Bu şehre hizmet etmenin herkes için büyük bir onur olacağını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “5 yıllık süre içerisinde bir aile içindeki fertler olarak bu şehre hizmet ettik. Biz bir amir statüsünde olduk. Ancak irtibatımız, birlikteliğimiz ve çalışma ahlakımız hiçbir zaman kardeşliğimizin dışında olmadı. Bu kardeşlik ve birbirimizin motivasyonunu artıran azim ve gayretle ilimize hizmet olarak döndü. Şehre kaliteli hizmet sunmak için çalışma arkadaşlarımızın mutluluğunu, huzurunu, inancını ve onun geleceğine sahip çıkmayı da en önemli bir görev olarak kabul ettik.” dedi.

"HİZMETLERİ İHTİYACA GÖRE YAPTIK"

Hep birlikte çok çalıştıklarını ve yorulduklarını vurgulayan Başkan Yanılmaz, “Ancak bu çok çalışmalar bu şehre çok büyük değer olarak döndü. Biz bu şehri yönetmeye değil, bu şehre hizmetkar olmaya geldik. Bu şehrin hizmetinde bulunmak bizler için bir onur ve gururdur. O zaman her birlikte bir yerinden yakalayacağız, bu hizmeti en iyi şekilde yapacağız dedik. Hizmeti yaparken, insanların inançlarına, dinlerine, dillerine, ırklarına ve siyasi görüşlerine göre ayrım yapmadık. Şu mahalleden şu kadar oy aldık buraya bu kadar hizmet edelim mantığında olmadık. Tüm hizmetlerimizi ihtiyaçlara göre yaptık. Çok şükür 38 mahallede belediyenin elinin değmediği, hizmetinin gitmediği hiçbir yer kalmadı. Sadece merkezde değil diğer ilçelerimizde ve beldelerimizde hizmetlerimiz bir büyük şehir mantığı içerisinde oldu.” diye konuştu.

 

HİZMET-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN: “YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

Taşeron sistemin çöpe atılmasını sağlayan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük çalışma hayatı reformuna imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, "Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, başbakanımızın desteği ve bakanımızın büyük çabaları ile kangren olan bu sistemi hep beraber 2017'nin sonunda sonuçlandırdık. Yeni bir dönem başladı. Türkiye'de 1 milyona yakın taşeron arkadaşımız kadroya kavuştular. Hem kamuda, hem de belediyedeler de. Artık pür emanet anlayışı bitti. Belediyemizin kendi bünyesinde, kendi çalışanı oldunuz.” Dedi.

Elazığ Belediyesi’nin kadrolu işçilerle imzaladığı toplu iş sözleşmesi ile getirilen düzenlemelerin, bu sene içerisinde Türkiye'de yapılan en iyi toplu iş sözleşmelerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Arslan, “Taban yevmiye 113'ten başlayıp, 120'ye 130'a kadar olan arkadaşlarımızın taban yevmiyeleri 160'lara çekildi. Daha sonrada birinci yıl 8 TL, ikici yıl 9 TL ilave edilmiş olması ücretlerimizde yüzde 25'in üzerinde bir artışı sağlamış durumdayız” şeklinde konuştu.

Şartların ve imkanların sınırlı ama ihtiyaçların sınırsız olduğunu ifade eden Arslan, “Tabii ki bunun daha fazlasını hak ettiğinizden şüphemiz yok. Ancak belediyenin de imkanlarını ve şartlarını ele alarak Başkanımız, terazinin kefesini dengede tutmak zorundaydı. Çalışanlarını memnun etmek, Elazığ halkını üzmemek aynı zamanda kamuoyunda da gereksiz bir tartışmaya fırsat vermemek için de dengeli davranmak gerekiyordu. Bu dengeli tutumu için Mücahit Yanılmaz'a teşekkür ediyorum” dedi.