Erzurum, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Ekim 2017'de büyük umutlarla  kurdukları, Türk siyasetine alternatif olduğuna ve Türk milletinin çıkış noktası  olacağına inandıkları İYİ Parti'nin, bugün geldiği noktada beklentilerin  hiçbirine cevap verecek düzeye gelmediğini savundu.

İYİ Parti'nin kurulma aşamasından bugünlere kadar parti içerisinde  aktif rol almış birisi olarak şahısların kendi menfaatlerini hep ülke  menfaatlerinden üstün görmelerini kabul etmesinin asla mümkün olmayacağını  belirten Erzurum, şöyle devam etti:

"Büyük umutlarla girdiğimiz 24 Haziran seçimlerinde beklentilerin  altında bir sonuç alınması, seçimden sonra sonuçları değerlendirdiğimizde de  çözümün açıkça ortada olması hepimiz tarafından bilinmekteydi.  Teşkilatlarda  yaşanan sorunlar ve kişisel beklentilerini alamayan partililerin seçim  çalışmalarına balta vurması en büyük engelimiz olmuştur. Her şeyi bir kenara  bırakıp yeniden yeni bir sayfa açmak umuduyla 12 Ağustos kongresini beklemiş, bu  kongrede beklenenin aksine düzelen hiçbir şeyin olmadığını görmüş bulunmaktayım.  Hatta düzeleceğine dair tüm umutlarımızın da kaybolduğunu ifade etmek istiyorum."

Erzurum, "Siyasi hamasi nutuklarla ve tweetlerle ne parti idaresi olur  ne de memleket idaresi. Siyasi etik, meşveret ve istişareden uzak, sadece şahsi  ikbal beklentileriyle yapılan siyaset yanlışının ve bunlara prim veren bir  yapının içinde bulunmam söz konusu değildir." ifadesini kullanarak şu  değerlendirmeyi yaptı:

"Kendine Türk milliyetçiliği ideolojisini hayat tarzı olarak  benimsemiş bir ülkücü olarak gelinen noktada ülkücülerin tasfiye edilme  hareketini, ülkücülere diyetten bahseden bir yönetimi asla tasvip edip içinde  olamam.  Siyaseti sadece Türk milletine faydalı olmak için yapan ve çocuklarımıza  anlatacak hikayelerimiz olsun diye uğraşan, bugüne kadar da bilerek hiçbir siyasi  yanlışın içerisinde olmayan bir kardeşiniz olarak, bundan sonra da yanlışı  onaylamayacağımdan dolayı İYİ Parti'deki tüm görevlerimden (kurucu üyelik ve  genel başkan danışmanlığı) ve parti üyeliğinden istifa ediyorum."

Erzurum, bundan sonraki süreçte siyasi sıfatlarından arınmış bir  şekilde, sadece ülkücülüğüyle memleketine hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.