Hatice ULUER HÖKELEKLİ/Ankara 

 

 

 

Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 4. Gününde,Anadolu ile Türk dünyası kucaklaştı. Kırgızistan, Mersin, Kırıkkale  kültürleri aynı sahneyi paylaştı. Kültür etkinliklerinin ardından sahne alan Yıldız Tilbe, meydanı hınca hınç dolduran 150 bin kişiye konser verdi. Türk Beyleri Kent Meydanı'nda yer bulamayan onbinlerce kişi konseri festival alanının dışından takip etti.

MERSİN FOLKLÖRÜ
9 Eylül tarihine kadar devam edecek festivalin 4. gününde sahneye ilk olarak Mersinliler çıktı. Mersin Silifke Belediyesi Halk Oyunları ekibi, gösterileriyle beğeni kazandı. Dernek Başkanı Arzu Kılıç, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e yöresel ürünlerden oluşan hediyeler takdim etti.

KIRIKKALE BAŞKENT'E TAŞINDI
Kırıkkale gecesi öncesinde Kırıkkale evinde misafirlere yufka üzeri bulgur pilavı ikram edildi. Kırıkkale gecesinde sahnede halaylar çekildi. Halaya Başkan Demirel de eşlik etti. Ozan Hacı Taşan’ın yeğenleri Taşan Kardeşler, okudukları türkülerle meydanı inlettiler. Neşet Ertaş ve Hacı Taşan’ın türkülerini yorumlayan grup, başkentlilere müzik ziyafeti sundu. Dernek Başkanı Abdullah Polat, Başkan Demirel’e el emeği göz nuru Selçuklu Kılıcı ve tablo hediye etti. Festivale katılan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, Etimesgut’taki büyük değişime dikkat çekerek, “20 yıl önce gecekondularla anılan Etimesgut şimdi Çankaya’yı bile katlamış. Çok modern olmuş. Uzun süredir gelmiyordum, bu kadar büyük değişim karşısında şaşırdım, Etimesgut’u tanıyamadım. Enver Başkan’ın üretken belediyecilik anlayışıyla Etimesgut çok gelişmiş. Enver beyi tebrik ediyorum” dedi.

KIRGIZİSTAN KÜLÜTÜRİ BAŞKENT'TE
Anadolu kültürlerinin ardından 5 bin kilometre uzaklıktan gelerek festivale katılan Kırgızistanlı sanatçılar, kültür ve sanatlarını sergiledi. Kırgızistanlı sanatçı Ümitay Abdissoşova ve Bahtiyar Orunbekoğlu, yöresel kıyafetleriyle verdikleri konserle tam not aldılar. Sanatçılar, Türkçe ve Kırgızca şarkılar seslendirirken, onbinlerce başkentli Anayurt’tan gelen kardeşlerini bağrına bastı. Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği müsteşarı Aibek Akev, Başkan Demirel’e yöresel hediyeler takdim etti.

HEP BİRİZ , FARKIMIZ YOK
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kırgızistan’ın Narın şehriyle kardeş belediye olduklarını hatırlatarak, “Meclis üyelerimizle birlikte Kırgızistan’ı ziyaret ettik. Çeşitli temaslarda bulunduk. Bizi en güzel şekilde ağırladılar. Bir kez daha gördük ki Türk Cumhuriyetlerimizle bir farkımız yok. Dilimiz bir, kültürümüz bir, dinimiz birdir. İşte bu festivalle bu birlikteliğimizi daha da sağlamlaştırıyoruz" dedi.

 

150 BİN KİŞİLİK KONSER
Gecenin finalinde, Yıldız Tilbe sahne aldı. Sanatçıyı 150 bin başkentli dinledi. Akşam saatlerinden itibaren alanı dolduran onbinlerce başkentli 100 bin kişilik Türk Beyleri Kent Meydanı'na sığmadı. Binlerce kişi meydan dışından konseri takip etti. Tilbe, sevilen şarkılarını başkentliler için söyledi. 2 saatlik konseri boyunca keyifli anlar yaşatan Yıldız Tilbe'ye,konseri sonunda Başkan Demirel ve eşi İlknur Demirel ile MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ tarafından plaket ve çiçek verildi.