hbenek @ soninternethaber.com

DEMOKRATİK SEÇİMİN ÜZERİNDE Kİ GÖLGELER

Hangi gölgeden bahsedelim, o kadar çok göle var ki, bunlardan bir kaçı üzerine düşünelim, demokrasilerde böylemi olur, gelişmiş ülke demokrasileri nasıl, başka bir demokrat vatandaş örneği de verelim ve bunları partili arkadaşlarımıza önerelim ne dersiniz? İlk haberi kısaca okuyalım sonra AK Parti Milletvekili adayına Urfa da yapılan saldırı haberini okuyalım ve demokratik seçiler de bunlar olur mu, demokrat olduğunu söyleyenler yarışan rakiplerine bunu yapar mı diye düşünelim mi?

“İYİ Parti´nin İstanbul Bağcılar´da erken seçim için çalışmalar yapan üyelerine bıçaklı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 1´i ağır 5 İYİ Partilinin yaralandığı bildirildi.”

Kim yaptıysa yanlış yapmış, demokrasiyi özümseyemeyen adamlar, diyelim ki bunların iktidara geldiğini düşünün, muhalefet etme, iktidarlarına alternatif olma, vatandaşlardan iktidar talep etme hakkına saygı duyarlar mı? İkinci olay ise Şanlı Urfa da yaşandı, bu olayda can kaybı da vardı…

“Ak Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız´ın kardeşi Mehmet Yıldız´ın aralarında bulunduğu 3 kişi öldü, yakınları da olan 8 kişi de yaralandı..”

 Demokratik olarak yarışacakken, kim seçilecekse ona saygı duyulacakken, rakibini öldürerek yarışı kazanmayı düşünen bu zihniyetle nasıl demokrasi uygulanabilir ki? İşte bu nedenle bu tür olaylara devletin güvenlik güçleri öncelikle engel olmalı, sonra da yargı sistemi hukuk kurallarının gereği cezaları vermeli ki, bu tür kişiler demokratik sınırlar için de yarışmayı öğrensinler… Yada saldıranların partisine YSK, veya İl Seçim Kurulu kararıyla ya da mahkeme kararıyla saldırının olduğu bölgelerde propaganda yasağı getirilsin ki, demokrasiyi özümseyemeyen bunlar sessiz kalsınlar.. Başka bir olay daha anlatayım mı?

Bu olay da olumlu örnek, nasıl mı cereyan etti… Bayram da köyüme gittim, köyümde iki tane siyasi partinin flamaları vardı… Bir ara baktım birinin  flaması kesilmiş yere atılmış, başka bir partiye mensup kişi de ayıp ya adamlar buraya kadar gelmiş, bu flamayı buraya asmışlar, benim partimin değil ama bu flamanın burada durması, kendilerini, düşüncelerini buradakilere tanıtlamaları gerekir diyordu.. Evet en büyük partiden, en küçük partiye kadar vatandaşlara kendilerini anlatmaları gerekir, anlatma imkanı yoksa, seçimlerin demokratik olduğunu söylemek mümkün mü?

Ayrıca, hazine yardımı alan partiyle, almayan parti nasıl yarışsın, bu nedenle hazine yardımı mecliste grubu olanlara değil, bir önceki seçim de aldığı oy oranına bağlı yapılmalıdır… Adayların ön seçimlerle belirlenmemesi ise daha ciddi bir demokrasi gölgesidir… Başka bir demokratik seçim gölgesi ise kamu imkanlarının kullanılmasıdır, öyle oluyor ki kamu kurumları bile reklamlarındaki söylemlerini bir partinin söylemlerine benzetebiliyor… Geçen sene ki seçimler de özel bir firmanın reklamını izledim önce parti propaganda reklamı sandım… Birde ne göreyim, ürettiği ürünlerle hiç ilgisi olmayan sanayi gelişmemişlik nedenlerini ve son yıllarda ki sanayi gelişmişliğimizi bir partinin söylemlerine paralel bir şekil de anlatıyor… Aslında reklam değil propaganda yapıyor… YSK bu tür reklamları da izlemelidir, Demokratik bir şekilde yarışılsın, Demokratik bir seçimlerle kazanılsın, öneri ve düşünceleriyle selam ve sevgilerimle…

Hüseyin Benek ---18.6.18 --- soninternethaber.com

 Kaynaklar

1-     https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/son-dakika-iyi-parti-standina-saldiri-2391313/

2-     http://www.hurriyet.com.tr/suructa-ak-partililere-saldiri-3-olu-8-yara-40867866