hbenek @ soninternethaber.com

SORUN VAR, NEDEN?

(K. Irak Sonu Üzerine)

K. Irak da bazı sorunlar yaşanıyor, bir aralar bizim de yeşil ışık yaktığımız, görmezden geldiğimiz bu komşu sorunu bizi de rahatsız ediyor, bu rahatsızlıklar üzere tanklar tatbikata başladı… Burada ne oluyor,  sonuca bakarak bunları anlayamayız… Olaylar belki de yüz yıl önce başladı, yönetimler aşiretlere ve mesheplere, ırklara dayandıkça burası sorunlu bölge olmaya devam edecektir… Sen bana biat edeceksin diyen Ortadoğu kültürü belki de sorunun kaynağı… Laiklik yok, yönetimlerin belirlendiği demokratik sistem ve seçimler yok, o zaman görüldüğü gibi sorun var… Sorunun nedeni siyaseti sadece otoriter yöntemler olarak anlayan ve iktidarı darbelerle ele geçiren, vatandaşlarının büyük bir bölümünü dışlayan, hatta zaman zaman düşman ilan eden politikalar olmasın? Bunlar ortadayken başka bir sorun da şu…

Uluslararası etkin güçlerinde burada hesapları var, kimi petrol alacak, aldı, kimi doğal gaz alacak, geçirecek, kimi bu coğrafyanın bölünmesinden yana, kimse barış derdin de değil… Bunun için burada bazı kimselerle işbirliği yapılıyor, bu kimseler bir etnik grubu temsil ediyor, bu etnik grubun Irak dan toprak talebi var, hayali var… Irak bölünürse ne olur, Bizdeki aynı etnik grup toprak talep eder mi? Ben, sanmıyorum, bizde siyasal temsil ediliyorlar, ülkenin her yerine yerleşiyorlar, kimse İzmir´i, İstanbul´u, Antalya´yı bırakıp da bir ülke varken, ülkeyi bırakıp da, ülkenin küçük bir bölgesine sıkışmak istemez… En azından akıl bunu diyor, akılsızlık yapılır mı, yapılır insan beşer, şaşar… Çok şaşırılırsa başka bir güç gelir şaşkınlıktan uyanmanıza yardım eder…  Biz sorunun yansımalarıyla uğraşa duralım… Sorun nasıl çözülür?

Akılla, Uzlaşıyla mı, yoksa Ortadoğu kültürüne dayanan çatışma, savaş, kan, canla mı? Yine öyle mi, olacak yoksa, müzakere ve uzlaşıyla mı sorun çözülecek? Ben müzakereden ve uzlaşıdan yanayım, ama bu coğrafyada gurur abideleri olan, geri adım atacağına toplumundan 1 milyon kişiyi heba etmeyi göze alan, liderler var… Bunu biliyoruz değil mi? Evet… Neyse ulusal sorunlarını, uluslararası arenada çözmeye çalışan bu coğrafya insanları hep kaybetmeye mahkumdurlar… Sorun çözücüler sorunun kaynağı olmasın?

Bizde müzakere aklı yok, uzlaşı aklı yok sadece karşıdakini yok etmeye yönelik işleyen bir akıl var, eee biz karşıdakini yok etmeyi planlarken onların da eli armut taşlamıyor ya, onlarında, yok etme planları varsa, ne olacak? Müzakere edemeyenler, uzlaşmayanlar çatışacak, savaşacaklar ölecek, öldürecek, sakat kalacak, toplumsal enerjisini çatışmaya ayıracak ve ekonomik olarak da güçsüz kalacak, zaten teknik olarak da başkalarına mahkumsa… Tamamen kullanıma acık hale gelecek, kim kullanılacak akıl, para ve teknoloji sahipleri, öyle mi oluyor ne?

Aman dikkat edelim, bizde şu düşünce oluşmasın bizim için de büyük tehlike, bizim vatandaşlardan da bazıları da referandum yapar… Ayrılık talep ederse psikolojisi oluşmasın biz vatandaşlarımıza, vatandaş gibi davrandıkça kimse ayrılmayı düşünmez… Ayrılarak, kimle yaşayacak, orta çağ zihniyetiyle mi? Bizde böyle bir tehlike bana göre yok, ama komşularımızda bölünme, otorite boşluğu, çatışma bizde nelere maloluyor gördük… Yeni dış sorunlar, durumları işte bu nedenle daha dikkatli karşılanmalı, iç toplumsal sorunlar, mutlaka eşit vatandaşlık esaslarına dayalı olarak çözülmelidir…  Biz Onlardan Farklıyız, Sorunlarımızı Çözeriz, Neden?

Bizim gücümüz olan demokrasi ve laiklikle devam ettikçe, müzakere yeteneğimiz oldukça, uzlaşma cabamız oldukça, bizde sorun olmaz… Ufak tefek yan, yansımaları olur, tecrübemiz var onu da biz aşarız… Vatandaşlarımıza güvenelim, onların, her kesimin yönetim kademelerinde görev almalarına yardımcı olalım, ama liyakate önem verelim,  hukuki denetlemeye önem verelim, onların siyasal temsillerinin önünü açalım, temsilcilerin sorun çözme yetenekleri olsun ve sorun bize, bizim sorunumuz olarak yansımasın… Yansımaz dilek ve temennilerimle.. Selam ve Sevgilerimle…

Hüseyin Benek --  soninternethaber.com - 19.9.17