Başkan Hanefi Tok Sultan Murat Şenliğine Davet Etti

Haber  : Murat Genç

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Sultan Murat Yaylası’nda geleneksel olarak düzenlenen yayla şenlikleri 20 Ağustos 2023 Pazar günü yapılacak.
Çaykara Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarından şenlik hakkında paylaşımlar yapıldı. Her yıl düzenlenen ve sevilen sanatçıların eşlik edeceği programa yoğun katılım bekleniyor.

***Osmanlı İmparatoru IV. Murad 1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla bu yaylada konaklayarak Cuma namazını kılmış ve birkaç gün burada konakladığından dolayı birkaç yaylanın merkezinde olan bu yaylaya Sultan Murat ismi verilmiştir.

İlçe merkezinden 17 km güneybatıda ve denizden 2000 m yükseklikte bulunan bu yaylada ayrıca I. Dünya Savaşı Rus ordularına karşı savaşan Osmanlı ordularının bir şehitliği vardır. Burada bir subay ve 70 er olmak üzere 71 Mehmetçik Rus askerleriyle savaşarak şehit düştüğünden bu tepeye Şehitler Tepesi ismi verilmiştir.

Trabzon ili Çaykara ilçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan Murat Yaylası’nda elektrik, içme suyu ve tuvalet bulunmaktadır. I. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl 26 Haziranda düzenlenen şenliklerde binlerce insan ziyaret etmektedir. Ayrıca bu yaylada her yıl 20 Ağustos tarihinde geleneksel “Sultanmurat Yaylası Yayla Ortası Şenlikleri” yapılır. Şenliklerde on binlerce insan Sultanmurat Yaylasını ziyaret etmektedir.