Kuzey Amerika’nın önemli eğitim kurumlarından UtahÜniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Hakan Yavuz,  Ermenilerin tüm iddialarının efsanelere dayandığını açıkladı.

 

"Dağlık Karabağ ihtilafı: Tarihsel ve siyasi perspektifler" kitabının da yazarı olan ve  jeopolitik alanlarda  geniş araştırmaları bulanan Amerika Utah Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Hakan Yavuz, Ermenilerin gerek Azerbaycan’da gerekse Türkiye’de tüm iddialarının efsaneye dayandığını açıkladı.

Hakan Yavuz, Merkezi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan  Türkiye Aksakkalları Birliği(TAİB) merkez ofisini ziyaretinde yaptığı açıklamalarda, Ermenilerin gerçekle hiç ilgisi olmayan tamamen efsanelere dayanan iddialarda bulunduklarını ancak kendilerinin ise tarihi araştırmalar ve belgeler üzerine yayınlar yaptıklarını söyledi.

TAİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Gençlik Teşkilat'nın da katıldığı toplantıda Hakan Yavuz, ilki Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen "Orta Koridor Boyunca, Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi" konulu uluslararası konferansa ilişkin izlenimlerini aktardı ve öneminden bahsetti.

"Dağlık Karabağ ihtilafı: Tarihsel ve siyasi perspektifler" kitabının da yazarı olan Hakan Yavuz, yaptığı araştırmalar  yönünde belgelerle konuştuğunu, Ermenilerin tarihi gerçekleri tahrip etme politikasının birçok örneğini de gösterdi. Ermenilerin şimdiye kadarki tüm iddialarının asılsız ve efsanelere dayandığını toplantıya katılanların dikkatine sundu.

Hakan Yavuz daha sonra toplantıya katılanların jeopolitik meseleler ve bölgenin geleceğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Son olarak dünyaca ünlü bilim adamına Türk AksakkallarıBirliği özel hazırlanmış bir  plaket ile birlikte birliğin Eşbaşkanı Hulusi Kılıç'ın "44 Gün Vatan Savaşı" ve birliğin kurucusu Ramin Ahmedov’un "Haydar Aliyev ve terörle mücadele politikası" isimli kitapları ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Prof.Dr.Hakan Yavuz, TAİB'in çalışmalarını yakından takip ettiğini ve halka açık platformlarda da  bu iddialarını belgelemeye hazır olduğunu kaydetti.

 

Hatice Hökelekli/ Ankara