Aziz ecdadımızın kanıyla, canıyla 104 yıl önce Çanakkale’de vücut bulan ruhunun ilelebet payidar kalacağını vurgulayan Başkan Yanılmaz, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Çanakkale Savaşları, dünya tarihinin akışını değiştiren destansı bir mücadele olmanın ötesinde Anadolu’nun Müslümanlık kanıyla yoğrulan topraklarının asla geçilmez olduğunun tüm cihana bir kanıtıdır. Her savaşta canıyla şanıyla mücadele ederek yeniden küllerinden doğan aziz milletimizin ilelebet bu toprakların sahibi kalacağının ve egemenliği üzerinde sözünün üzerine söz söyletmeyeceğinin göstergesidir.

Neslimiz, vatan sevgisinin, yurt bilincinin, millet olabilme ruhunun asla silah gücüyle değil, yürek ve iman gücüyle kazanılacağını dün Çanakkale’de bugün 15 Temmuz’da yarın da ülkesine göz diken bütün hainlere gösterecektir. Çanakkale bir ruhtur ve o ruh bütün inanmış mazlumların vücudunda can bulacaktır. Bizlerde bu ruha zeval vermeyecek evlatlar yetiştirerek birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi her zaman sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale kahramanları ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.”