DEM'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 28 Nisan Pazar günü düzenlenecek "Mevlid-i Nebi" etkinliğine halkın ücretsiz taşınması talebini reddetti.

Yeniden Refah'lı Doğan Şenyiğit, Diyarbakır Haber'e yaptığı açıklamada, "kararın gözden geçirilmesini, Diyarbakır halkının miting alanına ücretsiz taşınması için gerekenin yapılmasını istediklerini" belirtti.

28 Nisan'da Diyarbakır'da yapılacak olan kutlu doğum etkinlikleri kapsamında, geçtiğimiz hafta Amedspor maçına, her yıl yapılan 21 Mart Newroz etkinliklerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak halkın ulaşımı adına ücretsiz otobüs ulaşımı yapılmaktadır. Ancak görülmüştür ki 1 haftadır Peygamber Sevdalıları Platformu aracılığıyla duyduğumuz kadarıyla belediyenin verdiği cevap şudur: "Bizim elimizde var olan bütün otobüsler arızaları olduğundan ötürü bizler araç tahsisi yapamıyoruz." Ben de sormak istiyorum, peki bu arızalı araçlar daha geçen hafta Amedspor maçında neden arızalı değildi? Neden konu Hz. Peygamber ve İslam Dini olunca bunlar yapılıyor? Bunların yapılmaması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarını uyarmak durumundayız; bizler bugün Yeniden Refah Partisi adına konuşuyoruz. Bizler şehrimizi kutuplaştırmak veya sağa sola çekmek adına konuşmuyoruz. Siyasal İslam'ın getirdiği bir şahitlik görevi ve insani bir duruşu Hz. Resulullah'a karşı var olan saygımızdan ötürü konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin acilen bu yanlıştan dönmesi gerekiyor.

Diyarbakır'da 400 bin vatandaşımız sandığa gitmemiştir. Bu rakamların içerisinde geçen yerel seçimleri baz alırsak, Ak Parti Diyarbakır genelinde 260 bin oy almıştı. Bu demek oluyor ki merkez sağdan 100 bin insan sandığa gitmemiştir. Geriye kalan 300 bin seçmen ise tamamıyla DEM Parti seçmenidir. DEM Parti kendi seçmenini sandığa götürememiş bir parti haline gelmiştir. Bugün tüm partilerin siyasal şahitlik ekseninde kutlu doğum haftası etkinliklerine sahip çıkması gerekmektedir. Hiçbir siyasi menfaat beklemeksizin tüm partileri bu konuya adil bir şahitlik ekseninde konuşmaya davet ediyoruz. Kutlu doğum haftası etkinlikleri Türkiye'de 10 yıldan fazla bir süredir ülke geneline yayılan bir merasim haline dönüşmüştür. Mesele Hz. Resulullah meselesidir. Yüzde 98'i Müslüman olan Kürt halkının da en büyük değeri Hz. Resulullah'tır. Bundan dolayı yapılan yanlışlardan dönülmesini ve tüm tarafların diyalog halinde var olan sorunları çözmeye davet ediyoruz.