Emre Kökoĝlu Erken Tanı Hayat Kurtarır Dedi

Turan Devletleri Teşkilatı Aksaray İl Başkanı Emre Kökoĝlu Dünya Kanser Günü münasebetiyle yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: 

Her yıl 4 şubat Dünya Kanser Günü‘nde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, milyonlarca Ölüme neden olan ve pek çoğu Önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kanser alanında yoğun çalışmaları bulunan uluslararası saygın kuruluşlar,  her bireyin, küçük ya da büyük eylemlerinin, uzun vadeli, olumlu değişimlere yol açacağını ifade ederek kanserleri önleme yolunda insanlara risk faktörlerinden kaçınma çağrısında bulunmaktadır. Bu riskler :

*Sigara ve dumansız tütün ürünlerini de içeren tütün kullanımı

*Fazla kilolu veya obez olma

*Düşük meyve ve sebze alımını içeren sağlıksız beslenme

*Fiziksel aktivite eksikliği

*Alkol kullanımı

*Cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu

*Hepatit veya diğer kanserojen enfeksiyonlara maruziyet

*İyonlaştırıcı ve ultraviyole radyasyon maruziyeti

*Kentsel hava kirliliği

*Katı yakıt kullanımından kaynaklanan iç mekân dumanı

Bilindiği gibi ülkemizde de hem taramaları artırmak hem de sağlık okuryazarlığı konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek üzere 81 ilde kanser farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyor "Tedavi gören kanser hastalarımıza Rabbimizden şifa" diliyorum.

Emre Kökoğlu
Turan Devletleri Teşkilatı Aksaray İl Başkanı