20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 21 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de, Gümüşlük’teki 25 asırlık tarihi taş ocağında Piyanist Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet konseri ile sanatseverlerle buluşuyor. Açılış konserinde festival tarafından GFA yurtdışı eğitim bursu ile 2 yıldır desteklenen kontrbas sanatçısı Daniil Margulis konuk olarak yer alacak.  

 Programda seslendirilecek eserler

Piyanist Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet ve kontrbas sanatçısı Daniil Margulis’dan oluşan harika kadro, festivalin açılış konserinde çok özel bir repertuvarla izleyici karşısına çıkacak. Sanatçılar konsere, W. A. Mozart’ın, “Piano Concerto No. 12 in A major, K. 414” adlı eserini seslendirerek başlayacak. Bu eser, “Allegro”, “Andante” ve “Allegretto” bölümlerinden oluşuyor. Daha sonra A. Dvořák’ın, “Piano Trio No. 1 in F minor, Op. 65” başlıklı eseri ile sahnede yerini alacak olan sanatçılar, bu eserde yer alan “Allegro ma non troppo”, “Allegretto grazioso (quasi andantino)”, “Poco adagio” ve Finale: Allegro con brio” isimli bölümleri izleyicinin beğenisine sunacak. Programda son eser, B. Bartók’un en tanınmış eserlerinden, “Romanian Folk Dances” olacak. Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet ve Daniil Margulis’un birlikte seslendirecekleri bu eserdeki bölümler ise şu başlıklardan oluşuyor: “Joc cu Bâta (Dance with the Stick)”, “Brâul (Sash Dance)”, “Pe Loc (In One Spot)”, “Buciumeana (Dance from Bucovina)”, “Poarga Românească (Romanian Polka)” ve “Maruntel (Fast Dance)”…

 Gümüşlük’te festival dopdolu geçecek

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl da Suda, Kumda, Taşta konseptleri ile müzikseverlere unutulmaz bir program sunacak. Festivalde Romanya’dan, Mali’ye; Güney Kore’den Polonya’ya on farklı ülkeden müzisyen, grup ve orkestra, yirmi bir konserle izleyici karşısına çıkacak. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından gerçekleştirilen Festival, bu yıl da yine Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezi’nde üç konserle sanatseverlerle buluşacak. “Taşta” başlıklı dokuz konser, 25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşecek. “Suda” başlığı altındaki dört caz konseri, Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde düzenlenecek. Bu yıl ilk defa bir konser, Denizbank’ın destekleriyle, Le Chic Bodrum’a taşınacak ve müzikseverleri bir araya getirecek. Gümüşlük Festival Akademisi bünyesindeki dört masterclass konseri ise Toprak Ev’de izleyici ile buluşacak.

 Gülsin Onay’ın 5 kıtada 80 ülkeyi kapsayan müzik kariyeri

"Harika çocuk" olarak başladığı müzik yaşamını dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle çalışmalar yaparak sürdüren Gülsin Onay, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Ayrıca besteci Ahmed Adnan Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanınır ve Saygun'un eserlerinin dünyaya tanıtılmasına ve sevilmesine öncülük etmektedir. Türkiye devleti tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanının sahibidir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solistidir ve Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır. Ayrıca 2003 yılından beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi'dir.

 

Onay, piyanoya üç buçuk yaşında annesi ile başladı. İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu'nda verdi. Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında, iki yıl Mithat Fenmen ve Ahmed Adnan Saygun tarafından Ankara'da özel eğitim verildikten sonra 12 yaşında Fransa'ya gönderildi. Pierre Sancan, Monique Haas, Pierre Fiquet ve Nadia Boulanger ile çalışarak Paris Konservatuvarı'nın yüksek bölümünden 16 yaşında, “Premier Prix du Piano” derecesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından çalışmalarını Bernhard Ebert ile sürdürdü.

Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Venezuela'dan Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 80 ülkeyi kapsar. Sanatçı, Marguerite Long–Jacques Thibaud (Paris) ve Ferrucio Busoni (Bolzano) de dahil olmak üzere başlıca uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerle uluslararası müzik kariyerine başladı. Dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan piyanist, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler vermiştir. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek yer almaktadır.

 Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater, sanatçının konser verdiği salonlardandır. Onay; Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinde yer almaktadır.

 Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinin beğenisini toplayan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükûmeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir.

 

Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Bujor Hoinic Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhiddin Dürrüoğlu Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche'ı bestelemiştir. Onay, kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner, Tabakov ve Hoinic'in konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir.

 Gülsin Onay'ın yirmiye yakın albüm kaydı, sanatçının yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır. Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olup Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır.

 Athenaeum String Quartet, Romanya’nın en köklü oda topluluklarından

Bir oda müziği topluluğu olan Athenaeum String Quartet, köklü bir Romanya Müzik Okulu'nun tarz ve sanatsal değerlerini, Fransız kültüründen etkilenen ve Rus Devrimi öncesi Rus Müzik Okulu'nun özelliklerini yansıtan bir dörtlü olarak izleyici karşısına çıkıyor. Dörtlü, Batı Avrupa ve Amerikan enstrümantal performansını, dinamik ve modern evrimiyle birleştiren müzik temelli bir nesilden meydana gelmiş. Dört müzisyen daha önce orkestralarda ve oda müziği topluluklarında birlikte çalışmış ve George Enescu Filarmoni tarafından bir araya getirilerek Romanya'daki çeşitli sahnelerde, Bükreş'teki ünlü Romen Atina Tiyatrosu dahil olmak üzere birçok kez sahne almışlar.