İyi Parti Muğla Milletvekili Adayları Prof. Dr. Metin Ergun, Behçet Saatcı, Mehmet Tosun ve Ayfer İlhan Öçer, Bodrum’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. İyi Parti Muğla İl Başkanlığı ve Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen buluşma, Bodrum Denizciler Derneği’nde gerçekleşti. Milletvekili adayları Bodrum ve Muğla genelinde denizcilerin yaşadığı sorunlara çözüm önerilerini ve İyi Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan vaatlerini anlattılar.

 Bodrum İskele Meydanı’nda partilileriyle buluşan İyi Parti Muğla Milletvekili Adayları, seçim çalışmaları kapsamında Bodrum Denizciler Derneği’ni ziyaret ederek, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Toplantıya, milletvekili adaylarının yanı sıra Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber ve il ve ilçe yönetiminden partililer ile denizciler katıldı.

 

TOSUN: “BODRUM 32 YIL SONRA BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARSIN İSTİYORUZ.”

 Toplantının açış konuşmasını yapan İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun, Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan ve yönetimine ev sahiplikleri dolayısıyla teşekkür ederek “Bugün İl Başkanımız öncülüğünde benim de memleketim olan Bodrum’dayız. Bodrum denildiğinde ilk akla gelen deniz olduğu için, ilk ziyaretimizi Denizciler Derneğimize yaptık. İyi Parti olarak 14 Mayıs seçimlerine, birlik ve beraberlik içinde, gittiğimiz her yerde vatandaşımızın teveccühünü kazanarak, bunu da inşallah sandığa yansıtmak amacıyla azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Millet İttifakı’nın iktidarına hazırız. Bir taraftan Sayın Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanı seçtirmek için çalışıyoruz, bir taraftan da TBMM’nde Muğla’mızı, Bodrum’umuzu mümkün olduğunca fazla milletvekili ile temsil hakkı etmek için gayret sarf ediyoruz.” dedi. Tosun, Bodrum özelinde ise 32 yıl aradan sonra bir milletvekili çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

 

SAATCI: BİZ BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Daha sonra konuşan İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Behçet Saatci de “Kültürlü ve hoşgörülü insanların şehri Bodrum’da olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Seçim iddia işidir, kavga işi değildir. Biz yeni bir siyaset anlayışını oturtmak için yola çıktık. Bu ülkenin çok daha iyi yönetilebileceğini, ülkenin tüm zenginlikleri doğru kullanıldığı takdirde, bu ülkede fakir fukara, garip guraba kalmayacağını, sistemin artık tıkandığını, 2018’den itibaren uygulamaya geçen partili cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkeye hiçbir katkı sağlamadığını, bu seçimin artık ‘tamam mı devam mı’ referandumu olduğunu, parti kimliklerimizi çıkarıp ülkesel kimliklerimizi giyerek doğru işlerin peşinde koşmamız gerektiğini ifade ettiğimiz bir seçim süreci yaşıyoruz.” diye konuştu. Sistemin tıkandığını söyleyen Saatci, “Bu seçim bir partinin bir vekilin başarısından çok öte, ülkemiz için önemli. Biz bu sistemi değiştirmek için yola çıktık” dedi. Kaptanlık belgesi olan bir denizci sıfatıyla Bodrum’da denizcilerle buluşmaktan mutlu olduğunu söyleyen Behçet Saatcı, “Nefes aldığımız her gün umut da vardır. Gayret bizden, takdir milletten” ifadelerini kullandı.

ERGUN; CUMHURBAŞKANI PARTİLER ÜSTÜ OLACAK

İyi Parti Muğla Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Prof. Dr. Metin Ergun da, konuşmasında şunları kaydetti:

“5 yıllık bir süre içinde, mevcut sistemin arızaları çok net ortaya çıktı. Hukuk siyasallaştı, adalet dağıtan hukuk mekanizması ortadan kalktı, kurumsuzluk ve kuralsızlık rejimi oldu. Bürokrasinin hakemlik rolü ortadan kalktı. Adaletin, liyakatın olmadığı bir sistem yerine Millet İttifakı olarak bu otokratik sistem yerine kuvvetler ayrılığını esas alan, güçlendirilmiş parlamenter sistemi taahhüt ediyoruz. Aynı zamanda cumhurbaşkanlığı makamını da partiler üstü hale getirme sistemi bizim önerdiğimiz sistem.”

ÖÇER: 14 MAYIS BİR KADIN HAREKETİ OLACAK

Muğla 5. Sıra Milletvekili Adayı Ayfer İlhan Öçer de “Bu bir sistem seçimi. Ben buna kurtuluş seçimi adını verdim. Biz inşallah bu seçimden başarıyla çıkacağız, 15 Mayıs’ta güneş bir başka parlayacak inşallah. Kadınların, siyasette daha fazla yer alması, çalışma hayatında, sosyal ve siyasal yaşamda özgürce yer almasını önceliyoruz. Cesur bir kadın genel başkanını partisinin neferleriyiz. Tek adam sisteminde kadınlar sıkıntılar yaşıyor. Pahalılıktan Pazar filelerini dolduramıyorlar, çocuklarını okula aç gönderiyorlar, daha düşük ücretlerle çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Biz kadınların hak ettiği yere ulaşmasını sağlayacağız. Bir kadın başbakanı Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin başına getireceğiz. Bu bir kadın hareketi, kadın devrimi olacak” diye konuştu.

İyi Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, “Mehmet Tosun’u TBMM’ye gönderme sırası sevgili Bodrumlular’da” diyerek, Bodrum’dan İyi Parti’nin Muğla Milletvekili Adaylarına destek istedi.

Konuşmaların ardından söz alan Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan da milletvekili adaylarına, Bodrum denizcilerinin sorunlarından söz ederek çözüm önerilerini anlatmalarını istedi. Türkiye’nin bir Denizcilik Bakanlığı’na ihtiyacı olduğunu belirten Erdoğan, “İktidara geldiğiniz takdirde bizim sizden ilk ve en büyük beklentimiz Denizcilik Bakanlığı’nın kurulması. Denizcilik sektörü Muğla için çok mühim bir sektör. İkinci husus, koylarımızın istila edilmesi. Her gün yeni bir koyu kaybediyoruz. Bunların bir an evvel koruma altına alınmasını istiyoruz” diye konuştu.  Erdoğan, atık alım tesisleri ve limanlar için İYİ Parti’nin politikalarını sordu.

 

İyi Parti Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun Bodrum denizcilerinin yaşadığı sorunları çok iyi bildiklerini ifade ederek, partisinin denizcilere yönelik programını anlattı. Deniz turizminden elde ettiğimiz gelirin çok önemli olduğnu kaydeden Tosun, “Turizm için öncelikle bölgemizde barışa ve güvene ihtiyacımız var. Demokrasinin askıya alındığı, hukukun üstünlüğünün olmadığı bir bölgeye turist gelmez. Biz huzur ortamına önem veriyoruz. İkincisi ise turizmi yerinden ve sektörle beraber yönetmek olacak” dedi. Mehmet Tosun, özellikle denizcileri ilgilendiren konuları çok iyi bildiklerini belirterek, “Turizm Meslek Yasası’nı çıkaracağız. Denizcilik sektöründe hala % 18 olan KDV oranını derhal yüzde 8’e indireceğiz. Amacımız denizde de karada da koruma kullanma dengesini gözeten bir sektör planlamasını hayata geçirmek olacak. Çevremizi ranta dönüştüren kararnameler, yönetmeliklerle yaşıyoruz. Her hafta, her ay bu tür mücadeleleri yaparak bugünlere geldik. Bunlara son vermemiz lazım”diye konuştu.

 

İyi Partili Metin Ergun da“Her alanda, hem sistem, hem ekonomi hem de diğer alanlarda projelerimiz hazır. İlk hedefimiz enflasyonu tek haneye indirmek ve paramızın yeniden itibar kazanması olacak. Alım gücünün yükselmesi, kadın ve genç istihdamının artırılması gibi üç bin maddeden oluşan her alanla ilgili projelerimiz hazır.”dedi.

İyi Parti Muğla Milletvekili adayları, Denizciler Derneği’ndeki basın buluşmasının ardından Bodrum’da seçim çalışmaları yapmak üzere farklı mahallelere doğru yola çıktılar. Behçet Saatcı, Bodrum Merkez’de, Mehmet Tosun ve Ayfer İlhan Öçel ise Yalıkavak’ta esnaf ve vatandaşlarla buluşacak, partilerinin projelerini anlatarak vatandaşlardan 14 Mayıs seçimlerinde destek isteyecek.

Bodrum programı, aynı akşam saat 19.00’da Bodrum muhtarları ile birlikte düzenlenecek bir etkinlikle sona erecek.