Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” projesinin ikinci durağı Aydın oldu.

Didim Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen programa Didim Kaymakamı Halil Avşar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, Milli Savunma Bakanlığı Daire Başkanı Ayşe Yıldız, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Gündoğdu, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Ümit Özmen, Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan ile Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen basın mensupları katıldı.

Efeler Diyarı Aydın

Kültür ve Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, "Turizmi 81 vilayete yayma ve ülkemizin eşsiz kültürel mirasını milletimize hakkıyla tanıtma hedefiyle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz 'Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları' projesinin ikinci durağı Efeler diyarı Aydın’dayız.Kültür Sanat Muhabirleri Derneği olarak Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, Mardin, Eskişehir, Erzurum, Kastamonu, Ağrı, Samsun ve daha pek çok ilimizde sayısız etkinlikler düzenledik. Bu sene içerisinde ilk etkinliğimizi Nisan ayında Kapadokya’nın merkezi Nevşehir ilimizin Göreme beldesinde gerçekleştirdik. Projemizde amacımız, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerlerimizi Kültür Sanat muhabirleri vasıtasıyla bizzat yerinde görüp medya yoluyla ülkemizin dört bir yanına duyurmaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın üstün gayretleriyle Kültür, Sanat ve Turizm alanında yürüttükleri çalışmalara bir nebze de olsun katkı sunabilmektir gayemiz. Efeler diyarı Aydın’dayız. 'Efeler diyarı' diyoruz Çünkü Kurtuluş Savaşı’nda Ege’nin koruyucusu vasfını üstlenen efeler, ülkemizin işgal girişimine karşı ilk direniş örgütlerini kuran fedakâr yiğitlerdir. Milli Mücadele döneminde yaptıkları fedakârlıklarla Atatürk’ün övgülerini kazanan efeler, vatan savunmasının sembol isimleri olmuşlardır.

Aydın ilimiz kültürüyle olduğu kadar derin tarihi ve bıraktığı izlerle açık hava müzesidir. 23 antik kent barındıran bir açık hava müzesinden bahsediyoruz.
Aydın ilimiz, bütün bunların yanı sıra deniz, kum, güneş turizminin ülkemiz açısından önemli bir merkezdir. Bütün bunları alt alta koyduğunuz zaman Aydın ilimize hayran kalmamak elde değildir.
Aydın'da desteklerinden dolayı Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.


Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ise Aydın’ın il olarak farklı ve güzel bir kent olduğunu belirterek “Aydın sıcak bir yer ama insanları da çok sıcak. Tarihi ve kültür değerleri fazla; en güzel incir ve kestane burada yetişiyor. Aydın’ın toprakları bereketlidir. Bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aydın’ın denizinin de güzel olduğunu göreceğiz. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz”dedi.

Milet Müze Müdürü Baran Aydın ise Didim’in kültürel ve tarihi yerleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

"AYDIN'I KEŞFETMEK GÜNLER SÜRER"

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer “Aydın özel bir şehir, çok daha iyisini hak eden bir şehir, Turizm ve Kültür şehri. Dört bir yanında kültürlere ev sahipliği yapmış. Aydın’ı keşfetmek için günlerce Aydın’ı gezmek lazım. Harika bir kültür ve turizm kenti… Pandemiyi de en iyi yöneten süreci başarıyla yürüten bir şehirdeyiz. Gelecek yıl da sizleri daha büyük bir organizasyonda ağırlamak isteriz. Her zaman sizlerin yanındayız” dedi.

DİDİM'DE CİDDİ KÜLTÜR VARLIĞI BULUNUYOR
Didim Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Gündoğdu “Didim ciddi şekilde kültür varlığına sahip, sizlerin burada olması bizler mutluyuz. Kentimizi beğenirsiniz. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz” şeklinde konuştu.

“DİDİM ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR KENTİ"
Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan ise güzel bir etkinlikte birlikte olmaktan mutlu olduklarını kaydederek “Aydın gerçekten çok güzel bir yer; Heredot’un söylediği gökyüzü altındaki en güzel yeryüzü olan bir yer. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Aydın’ın bu güzelliklerini sizlerinde okurlarınıza anlatmanız değer katacak. Bizler sizlerine, turizmcilerine ve yatırımcıların yanında olduğumuzu da bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN BİRİ

Didim Kaymakamı Halil Avşar ise kültür ve sanat toplumun temel taşlarında birisi olduğunu kaydederek “Bu anlamda gerek Türkiye’nin gerekse Dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Didim’in kültürel yapılar mevcut. Milet Antik Kenti bilimsel bir kültür kenti ve Tales’in memleketi. Apollon Tapınağı da Büyük İskender’in bilgi aldığı bir bilimcilik merkezi. Bu noktada bu kültürleri sizleri tanıtmaktan mutlu olacağız “ değerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz etkinliğe yurt dışında olduğundan dolayı katılamadığını bildirerek bir mesaj gönderdi. Mesajında Yapılan etkinliğin İç turizmi 81 vilayette yayma ve kültür turizmine katkısı dolayısıyla başarılı bulduklarını ifade etti. Program konuşmaların ardından tanışma ve fikir alışverişiyle sona erdi. 3 gün süren etkinlikte gazeteciler Aydın’ın tarihi ve turistik noktalarını gezdi.