CHP Kadın Kolları Genel Başkan Adayı olan Merve Kır'ın, hayatı, biyografisi merak ediliyor. Peki, Merve Kır kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? İşte detaylar

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları MYK Üyesi Merve Kır yarın(5 Temmuz 2024 Cuma) 4 Ağustos 2024 tarihinde  gerçekleşecek Kadın Kolları Kurultayı’nda CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na aday olduğuna ilişkin basın toplantısını saat 12.00' de düzenleyecek.

 

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Adayı olan Merve Kır'ın, hayatı, biyografisi merak ediliyor. Peki, Merve Kır kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? İşte detaylar…

 

Merve Kır 1987 yılında Zonguldak’ta doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Zonguldak TED Koleji’nde, yükseköğrenimini Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Hukuk bölümünde tamamladı. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca biliyor.

 

İŞ HAYATI

 

Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat İhracat Birliği’nde çalışmaya başladı. Daha sonra okumak için gittiği İstanbul’dan doğduğu şehir Zonguldak’a dönen Kır, 2010 yılında Kır Hukuk Bürosu’nu kurdu.

 

Zonguldak’taki Çatalağzı Termik Santrali’nde çalışan, kadroya geçmek için iş bırakma eylemi düzenleyen ve sonrasında işsiz kalan 200 taşeron işçinin avukatlığını üstlendi. İşe iade davalarını kazanıp, işçileri devlet dairelerinde işe sokarak mağduriyetlerini giderdi.

 

SİYASET

Tüm yaşamı boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisini takip eden, akıl ve bilimin ışığında, Türk milletini “muasır medeniyetlerin ötesine taşıma” mücadelesi veren Merve Kır, 2016 yılından beri Cumhuriyet Halk Partisi’nin Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürütüyor. 2018 Genel Seçimlerinde Zonguldak 4.sıra Milletvekili Adayı oldu. Cumhuriyet Halk Partisi 14. Olağan Kadın Kolları Kurultay’ında Kadın Kolları MYK üyesi olarak seçildi. Kadın Kolları Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu olarak Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’da Cumhuriyet Halk Partisi İl/İlçe Örgütleriyle birlikte aralıksız olarak siyasi çalışmalarını yürütüyor.