“Yapacağımız büyük bir yıkım işi var. Kirli olan ne varsa süpürüp temizleyeceğiz, haydutlara teslim edilmiş bu dünyanın saldırgan ve sınırsız deliliğinden sonra kötü olan ne varsa yıkmalı, yok etmeli ve yeniden yaratmalıyız. İnsanlar birbirlerini parçalayarak bir yüzyılı yok ettiler. Amaçsızca, plansızca, düşünmeden ve katıksız bir delilik halinde bunları yaptılar. Artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi.”

Onur Ataç’ın yazdığı On İki Öfkeli Sanatçıyla Dadaizm Genç Destek Yayınları’ndan çıktı.

 

Arka Kapak Yazısı:

 

''Temiz fikirleriniz olsun istiyorsanız, onları gömlekleriniz kadar sık değiştirin.''

-Francis Picabia

Hayal kırıklığı içinde on iki öfkeli sanatçı...

On iki Dadaist!

Yaşadıkları dünyaya, savaşa, topluma, yokluğa, sanata ve çaresizliğe tepkililer. Tanık oldukları hatta kendilerinin de katılmak zorunda kaldıkları dünya savaşlarının sadece mal ve can kaybına yol açmadığını, geride kalanlar üzerinde de büyük ekonomik ve ruhsal yıkımlara neden olduğunu görüp yaşayan on iki anarşist...

Savaş mağduru bu asi çocuklar, yaşananlardan dolayı kırgındılar, üzgündüler. Yeteneklerini büyük bir öfkeyle sergilemek için bir araya gelmeye karar verdiler sonunda.

Otoriteye karşı duracaklar, herhangi bir lidere ya da ideolojiye ihtiyaç duymadan burjuvazinin kirli sanatına meydan okuyarak o kirli sanatı yerle bir edeceklerdi.

Her şeyi yıkıp yeniden başlamak isteyenler için ilhamla ve umutla dolu bir yıkım rehberi...

 

Eser Adı: On İki Öfkeli Sanatçıyla Dadaizm

Eser Alt Başlığı: “Bu Aşağılayıcı Çağ Saygımızı Kazanmayı Başaramadı”

Yazar Adı: Onur Ataç

Yayınevi: Genç Destek Yayınları

Türü: Sanat

Sayfa Sayısı: 208