DEVA PARTİLİ DEVRAN SİNANOĞLU TÜRKİYE'DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Diyarbakırlı yazar ve şair Devran Sinanoğlu'nun 2021 Yılında Diyarbakır'da başlatmış Olduğu "Sağlıklı Bir Gelecek İçin Kitap Okumalı Ve Okutmalıyız" sosyal sorumluluk projesi kapsamında Diyarbakır'da 100 köy okulunun kütüphane ihtiyaçlarını karşıladı. Projesini Türkiye'ye yayan yazar, Diyarbakır dışında bir çok ildeki köy okul kütüphanelerine de katkıda bulunuyor.

On iki kitabı yayınlanan ve kitabının gelirlerini çocuklara bağışlayan yazar Sinanoğlu, yazdığı "Kaplumbağanın Zaferi" adlı çocuk kitabını da kütüphanelere ve öğrencilere ücretsiz dağıttı.

Proje kapsamında Diyarbakır 'da 100 köy okuluna 100 bin kitap ulaştıran yazar Devran Sinanoğlu, yürüttüğü proje ile ilgili şunları söyledi. "Projemizin ikinci yılındayız. Yaz'ında boş durmadık köy okullarımıza kitap gönderdik. Kütüphanelerini zenginleştirdik. Geçirdiğimiz süreç içerisinde gecemizi gündüzümüze katıp, çalışmalarımızı sürdürdük.

Diyarbakır dışında; Muş/Malazgirt, Şanlıurfa/Siverek, Van/Edremit, Batman/Merkez, Rize/Ardeşen, Erzurum/Yakutiye, Mardin/Derik, Elazığ/Merkez, Siirt/Merkez, Şırnak/Uludere, Hakkari/Merkez, Bingöl/Merkez, Ağrı/Doğubeyazıt'taki okullarımıza da 12 bin 147 kitap ulaştırdık. Ulaştırmaya da devam ediyoruz.

Şuanda ŞIRNAK/ Uludere Gülyazi çok programlı Anadolu Lisesi'nin kitaba ihtiyacı var. Kitap dostlarından okulumuz için kültür kitapları bekliyoruz.

SİYASİ, İDEOLOJİK KİTAPLARI KABUL ETMİYORUZ

Proje kapsamında köy okul kütüphanelerine, öğrenci kardeşlerimize toplam 112 bin 147 kitap ulaştırdık. Topladığımız ve okullara gönderdiğimiz kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiye ettiği kitaplardır. Siyasi, ideoloji, felsefi vs. tür kitapları kabul etmiyoruz. Kampanya süresince hiç kimseden para kabul ve talep etmiyoruz. Bizim paraya değil, kitaba ihtiyacımız var.

Kampanyamıza kitap ve kütüphanelerin diğer ihtiyaçları olan perde, masa, kitaplık, sandaliye vs. desteğinde bulunan Sivil toplam kuruluşlarına, Belediyelere, yazar dostlarıma,  Türk silahlı kuvvetlerine, Emniyet personeline, memurlara, öğretmenlere, öğrencilere, gazetecilere, iş insanlarına ve kitap severlere çok teşekkür ediyorum.

CEHALETİN REÇETESİ OKUMAK VE OKUTMAKTIR

Kitap okumak, zihni kötü düşüncelerden temizler. Kitap okumak, aklı kibarlaştırır. Kitap okumak, hayata bakış açınızı değiştirir.

Cehaletin reçetesi okumak ve okutmaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha aydın daha bilinçli ve üretken bir beyne sahip olmaları için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Karanlıktan kurtulup, aydınlığa ulaşmanın formüllü  okumaktır. En büyük hazine bilgidir. Bilginin kaynağı ise kitaplardır.

ÇOCUKLARIMIZ İSTİKBALİMİZDİR

Yarınlarımız olan çocuklarımız ülkemizin istikbali ve ikbalidir. Bu ikballi ne kadar çok  telefon ve oyun bağımlılığından koruyabilirsek ülkemizi o kadar aydınlık bir gelecek bekleyecektir. Çocuklarımızı oyun bağımlılığından kurtarmanın en güzel yollu kitap okumaya, kitap sevdirmeye sevk etmektir.

Bir kitap bazen, bir hayatı değiştirmeye yetiyor. Çocuklar okudukça hayal dünyaları zenginleşir, kelime dağarcıkları artar ve kendini ifade etmekte zorluk çekmezler. Çevreleriyle sağlıklı bir iletişim kurmuş olurlar.

Bu topraklarda daha önce nice yazar, şair ve başarılı insanlar çıktı. Bu topraklar insan yetiştirme konusunda verimli topraklardır. Neden bundan sonra da çıkmasın ? Amacımız çocuklarımızın yürüdüğü yolda onlara destek olmaktadır." şekilde konuştu.