DEVA PARTİLİ DEVRAN SİNANOĞLU'DAN BAHÇELİ'YE SERT TEPKİ

DEVA Partisi Diyarbakır İl Yönetim kurulu üyesi, Yazar ve şair Devran Sinanoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir takımdan da bahsedilemeyecektir” sözlerine tepki gösterdi. Yazar Sinanoğlu “Diyarbakır tarihte farklı isimlerle anılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde, İstanbul ile birlikte Diyarbakır'a da Konstantiniye ismini, imparator Konstantiniye vermiştir. Bazı kaynaklara göre bu isim İstanbul'dan önce Diyarbakır'a verilmiştir. Politik nedenlerden dolayı bu konudan pek bahsedilmez.

Diyarbakır'ın fethinden sonra Diyarbakır farklı isimlerle anılmıştır. Amed, Kara Amed, Amida, Diyar-ı Bekir, Diyarbekir, Diyarbakır... Bu isimlerden bazılarıdır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Diyarbakır'dan Kara Amed diye bahseder. Sayın Bahçeli Seyyahatnameyi okursa Amed diye bir yer var mı, yok mu? Görmüş olur.

Birçok Osmanlı kaynaklarında ve seyyahların eserlerinde de Amed diye geçer.

Sayın Bahçeli politik nedenlerden ve politik kimliğinden dolayı tarihi ret edebilir fakat bu ret gerçekleri değiştirmez.

TBMM’deki grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı, Amedspor’a yapılan ırkçı saldırıları onaylayarak, Bursaspor taraftarlarını tebrik etmesi bizleri derinden üzmüştür. Siyasilerin misyonu toplumu barıştırmak olmalıdır, kutuplaştırmak olmamalıdır. Hepimiz aynı bayrağa uğruna bedel ödemiş halklarız.

Zamanında Balkanlar'dan göç edip gelenler, bu toprakların asli unsuru olan insanlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmaya hakları yoktur. Binlerce inanın faillerinin kanı ellerinde akan, katlettiği kişilerin vebali boynunda günah kolyesi gibi asılı duran bir katilin posterini açıp, korkutmak için göz dağı veren zihniyet ülkeye zarar veriyor. Olan cennet vatanımıza oluyor.

Bir Kürt atasözü der ki; " bir Diyarbakır'lıyı güldürmek istiyorsan, onu ölümle tehtit et." Onların tehtiti bizi ancak güldürür.

Bahçeli, "Amedspor'u tanımıyoruz" diyor. Amedspor, TFF de tescil edileli 8 yıl oldu. Yaklaşık 260 maçtır Amedspor adıyla centilmence mücadele yürütmektedir. Bilmiyorsa TFF bir sordun böyle bir takım var mı, yok mu? Şeklinde konuştu.