TÜRK MİLLETİNİN KABUSU
TELEFON DOLANDIRICILARI

Dün bir yakınımın telefonla dolandırıcılık sonucu 400 bin lirasının yağmalandığını öğrendim Çok üzüldüm.

Gün geçmiyor ki bir telefon dolandırıcılığı sonucu insanların mağdur edildiğini ve ailelerin çökertildiğini duymayalım..

İnsanların ev almak için uzun yıllar boyunca yaptığı birikimlerin bir telefon şebekesi tarafından yok edildiğini duymak çok iç acıtıcı bir durum inanın kendi cebimden para gitmiş gibi üzülüyorum.

Zaten sorumluluk makamındaki insanlar eğer dolandırıcılık sonucu yağmalanan bir parayı kendi paraları ya da kardeşlerinin parası gibi hissetmiyorlarsa soruna çözüm bulamazlar..

PEKİ NE YAPILABİLİR?

Öncelikle tüm insanlara bir hukukçu olarak tavsiyem şudur:

Bilmediğiniz hiçbir numaraya bakmayın sizi bilmediğiniz bir numara arıyorsa mesaj atın ve kim olduğunu öğrenin.

Çünkü mesajla dolandırıcıları fark etmek çok daha kolaydır. Zira telefona baktığınızda sizi seslerle bir takım efektlerle korkutarak etki altına almaları daha kolay olmaktadır maalesef.

Diyelim ki dalgınlığa geldiniz ve telefona baktınız.

Sizin için ilk 3 saniye çok önemlidir. Eğer 3 saniyeden fazla telefonda kalırsanız bilin ki etki altına alınmışsınız demektir.
Arayan numaranin sizi şüpheli bir şekilde aradığını hissettiyseniz
Bir refleksle derhal çağrıyı sonlandırın ve telefonu kapatın en yakın karakola uğrayın.

Bu arada şu formülleri uygulayabilirsiniz sesiniz gelmiyor beyefendi bir daha arayın ya da telefonumun şarjı bitiyor diyerek kapatabilirsiniz.

Bu tip tehlikelere karşı bankadaki paranızı güvence altına almak için para çekmeyi zorlaştıracak bir takım talimatlar verebilirsiniz. Bunu bankanızla görüşebilirsiniz.

YASAL DEĞİŞİKLİK

Şimdi önereceğim formül meclisimize ve siyasi iradeye yöneliktir.

Bir yasal değişiklik yapılarak bu tip suçların yağma suçuna dönüştürülmesi ve eylemin örgütlü olması halinde cezanın alt sınırının en az 20 yıl olmasını önermekteyim.

Zira ülkede yaşayan insanların her birinin zeka seviyesi aynı değildir çok profesyonel ve kolektif akılla yönetilen bu suçlar karşısında gerçekten insanlar çaresizdir. Nitekim bu ülkede bir profesör dolandırıldı bir başbakan dolandırıldı.

Bu tip suçlular ancak kanun yoluyla terbiye edilmelidir. Bu tip suçlar için caydırıcı önlem alınmazsa her geçen gün bu çetelerin daha da büyüdüğünü ve daha da güçlendiğini unutmayalım.

Bunlar ceza ile terbiye edilmezse bu tip mağduriyetlerin önüne asla geçilemeyecektir öyle bir yasal değişiklik yapılmalı ki Bu cezaya maruz kalan bir insanın ikinci bir eylemi yapma ihtimali tamamen ortadan kaldırılmalıdır..

Necati Daştan
Hukukçu yazar