Hatice ULUER HÖKELEKLİ/Ankara 

 

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM) 2018-2019 eğitim yılı güz dönemi kayıtları devam ediyor. Kayıt işlemleri 16 Eylül tarihine kadar devam edecek. Kotası dolmayan bazı kurslar için kayıt tarihi 26 Eylül'e kadar sürecek. Kursiyerler, 17 Eylül pazartesi günü ders başı yapacaklar. Güz dönemi eğitimleri 20 Ocak Pazar günü sona erecek.

Ücretsiz meslek ve beceri eğitimi sunan etiSEMkurslarından bu yıl 10 binin üzerinde  Etimesgutlu'nun yararlanması hedefleniyor. Mevcut 10 etiSEM birimine ek olarak bu yıl Güzelkent Aile Yaşam, Eğitim, Sağlık ve Spor Merkezi ile Engelsiz Yaşam Merkezi bünyesinde de meslek ve beceri kursları açılacak. Engelsiz Yaşam Merkezi'ndeki kurslar,engellilerin gelişimine katkı sağlayacak meslek atölyelerinde gerçekleştirilecek.

Etimesgut Belediyesi'nin, Başkent Üniversitesi ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürüttüğü etiSEM'de bu yıl 140 farklı kurs programında meslek ve beceri eğitimleri verilecek. Kursu tamamlayanlara katılım belgesi ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecek.

etiSEM MERKEZLERİ
etiSEM kurslarının düzenleneceği eğitim merkezler şunlar: Güzelkent Aile Yaşam, Eğitim, Sağlık ve Spor Merkezi, etiSEM Merkez Bina, Geleneksel El Sanatları ve Uygulama Merkezi, Kent Konseyi, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi, Atakent Sosyal Tesisleri, Göktürk Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi, Yunus Emre Kültür ve Eğitim Merkezi, Satuk Buğrahan Türk İslam Sanatları Eğitim Merkezi, Turkuaz Spor ve Eğitim Merkezi, etiSEM Atayurtbirimi ve Engelsiz Yaşam Merkezi.

etiSEM KURSLARI
etiSEM kapsamında düzenlenecek meslek ve beceri kursları şu ana branşlardan oluşuyor: Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, El Sanatları ve Teknolojisi, Grafik ve Fotoğrafçılık, Güzellik ve Saç Bakımı, Kişisel Gelişim ve Eğitim, Hobi ve Destek Eğitimleri, Muhasebe ve Finansman, Yabancı Diller, Müzik ve Gösteri Sanatları, Seramik ve Cam Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi.

KENDİNİZİ GELİŞTİRİN
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, etiSEM birim, derslik ve atölye sayılarını artırarak daha çok kişiye ücretsiz meslek ve beceri eğitimi sunmaya devam ettiklerini söyledi. Bu yıl hedeflerinin 10 bin kişiyi meslek ve beceri sahibi yapmak olarak açıklayan Demirel, "Etimesgut ölçeğinde bakıldığında bu çok ciddi bir rakamdır. 600 bin nüfuslu bir ilçede yılda 10 bin kişiye böyle bir eğitimi sunmak yerel yönetimler açısından büyük bir başarıdır" dedi. Demirel, etiSEM sınıf ve atölyelerindeki yüksek kaliteye dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok yüksek okul ve fakültelerde bulunmayan donanıma sahip onlarca derslik, atölye ve laboratuarlarda eğitim veriyoruz. Yine eğitim kadromuz da çok güçlü. Açtığımız her bir kurs, hemşehrilerimizin kişisel gelişimine katkı sağlayan,meslek ve beceri kazandıran kurslardır. Onlarca kursla vatandaşlarımızın eğitimine ve kişisel gelişimine katkı sağlıyoruz. Tüm hemşehrilerimizi etiSEM kurslarımıza katılmaya davet ediyorum" dedi.