Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İletişim Araştırmaları Merkezi tarafından 1. Uluslararası Sinema Sempozyumu 14 – 16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. “Kültür, Sinema İlişkisi ve Sinema Dilinde Kültür” başlığıyla gerçekleştirilecek sempozyumda sinema ve kültür ilişkisi tartışılacak. Sempozyumda önemli konuşmacılar da yer alacak. Sempozyumda davetli konuşmacılar Prof. Dr. Oğuz Adanır, Prof. Dr. Serdar Öztürk ve Doktor Öğretim Üyesi Andreas Treske birer sunum yapacak. Sempozyum çerçevesinde yer alacak dijital fotoğraf sergisinde ise Türk dünyası ülkelerinin kültür, göç, insan, yaşayış, ve aile kavramlarını içeren fotoğraflar sergilenecek.

SEMPOZYU DÜNYANIN HER YERİNDEN AKADEMİSYENLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞECEK

1. Uluslararası Sinema Sempozyumu çevirim içi ortamda ve birçok ülkeden akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilecek. Söz konusu sempozyuma katılarak bildiri sunan akademisyenlerin bildirilerinin makale olarak yayınlanmasına da olanak sağlanacak. Sempozyum için son başvuru ve bildiri özetlerini gönderme tarihi 30 Mayıs 2021 olacak, bildiri özetleri  usc2021@neu.edu.tr adresine gönderilebilecek. Bildirilerin düzenleme kurulu tarafından değerlendirilip seçilmesinin ardından 14 -16 Haziran tarihleri arasında dünyanın birçok ülkesinden akademisyen çevirim içi ortamda bildirilerini sunarak katılımcılarla paylaşacak.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali işbirliğinde gerçekleştirilecek sempozyumun düzenleme kurulu Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Fevzi Kasap, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ufuk Çelik, Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dolunay ve Dr. Öğretim Üyesi Zuhal Çetin Özkan’dan oluşuyor. 

DAVETLİ KONUŞMACILAR

YDÜ İletişim Fakültesi ve İletişim Araştırmaları Merkezi tarafından gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Sinema Sempozyumu’na katkı koyacak davetli konuşmacılar yine sinema ve kültür konularında sunumlar yapacak. Bu çerçevede Prof. Dr. Oğuz Adanır, 14 Haziran 2021 Pazartesi günü saat 11.00’de “Kültür – Zihniyet ve Sinema Arasında Karşılıklı Etkileşim” konulu bir sunum gerçekleştirecek. 15 Haziran 2021 Salı günü saat 11.00’de Prof. Dr. Serdar Öztürk’ün “Türk tarihinde kahvehane mekanı örneğinde alternatif kamusal alan: Duygusal kamusal alan” başlıklı bir sunumu ve 16 Haziran 2021 Çarşamba günü ise Doktor Öğretim Üyesi Andreas Treske “Çevirimiçi Video” konulu bir sunum gerçekleştirecek. Sunumlar çevirim içi ortamda ilgi duyan herkesin katılımına açık olarak yapılacak.

DİJİTAL FOTOĞRAF SERGİSİ

Sempozyum çerçevesinde ayrıca “Dijital Fotoğraf Sergisi” de gerçekleştirilecek. Türk dünyası ülkelerinin kültür, göç, insan, yaşayış ve aile kavramları çerçevesinde fotoğrafların dijital ortamda yayınlanacağı sergi için son başvuru tarihi ise 10 Haziran 2021 olarak açıklandı. Dijital fotoğraf sergisinde sergilenecek fotoğraflar için başvurular ise İcw.neu@neu.edu adresine yapılacak. Fotoğrafların 30 cm boyutunda ve 300 dpi çözünürlükte jpg. olarak gönderilmesi gerekiyor.

İletişim Fakültesi – İletişim Araştırmaları Merkezi tarafından 1. Uluslararası Sinema Sempozyumu çerçevesinde gerçekleştirilecek dijital fotoğraf sergisinin seçici kurulunda ise Prof. Dr. Ali Muhammet Bayraktaroğlu, Doç. Dr. Fevzi Kasap, Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara,  fotoğraf sanatçıları Gazi Yüksel ve İlke Vural Coşkuner ile fotoğrafçı ve görsel sanatçı Fuat Boğaç Evren yer alıyor.