baskentpostasi @ gmail.com

GÖZDEN KAÇAN HABERLER

Gündem yoğunluğundan dolayı gözden kaçan bazı olayları sizler için köşeme taşıdım.

Savaşlar, işgaller, hak ihlalleri ve masum insanların canının hiçe sayıldığı coğrafyalardan derlenen haberler…

Tacikistan'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinde güçlü bir şekilde hissedildi.

Çin merkezli sosyal medyalarda paylaşım yapan Kaşgar sakinleri, "Evdeki bir çok eşya yere düştü. Ev ayağımızın altından çekiliyormuş gibi hissettik" ifadelerini kullandı.

Çin Deprem Ağları Merkezinden (CENC) yapılan açıklamada, Doğu Türkistan ile Tacikistan'ın doğusunda Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi arasındaki sınırın yakınlarında büyüklüğü 7.2 derinliği 10 kilometre olarak açıklanan depremin yerel saat ile 08.37'de meydana geldiği bildirildi.

Depremin şiddeti Kaşgar, Atuş ve Aksu illerinde hissedildiği belirtildi. Meydana gelen büyük deprem ile ilgili Kaşgar'da yaralı veya can kayıbının olup olmadığı henüz bildirilmedi.

 

Suriye Ordusu'nun depremin hemen ardından Mare kasabasını bombaladığı ortaya çıktı

İngiltere milletvekilleri, Mare'ye yönelik "kesinlikle kabul edilemez" bombalı saldırıyı kınadı.

Halep'teki kurtarma ekipleri depremin ardından hasar alan bir binanın bulunduğu yerde hayatta kalanları arıyor (Reuters)
Birleşik Krallık (BK), 7.8 büyüklüğünde ölümcül bir depremle sarsılmasından kısa süre sonra, silahlı güçleri isyancıların elindeki bir kasabaya "şeytani" bir bombalı saldırı düzenleyen Suriye Devlet Başkanı'nı kınadı.

Çarşamba günü İngiltere Avam Kamarası'na, Halep'in 35 kilometre kuzeyindeki Mare kasabasının Beşar Esad rejimi tarafından gece boyunca şiddetli bir bombalı saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

 

İşgalci Yahudilerden Organize Terör: Nablus’u Yaktılar!

İşgalci “İsrailli” Yahudiler Batı Şeria'nın Nablus kentinde organize terör eylemleri düzenleyip, Filistinlilere ait çok sayıda ev, iş yeri ve aracı ateşe verdi.

“İsrail” Cenin ve Nablus katliamından sonra bölgedeki gerilimi iyiden iye tırmandırırken, Yahudi yerleşimciler de toplu katliam için sokaklara döküldü.Huvara ve çevresindeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayan yüzlerce “İsrailli” yerleşimci sokaklara çıkarak Filistinlilere karşı organize saldırılar başlattı. Saldırılarda 1 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Nablus'a bağlı Zatera beldesinde “İsrail” güçleriyle yerleşimcilerin silahlı saldırısı sonucu gerçek mermiyle karnından yaralanan 37 yaşındaki Samih Hamdallah Mahmud Aktaş hayatını kaybetti. Aktaş, kısa süre önce Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde Türkiye’ye gelerek arama-kurtarma çalışmalarına katılmıştı.

Terörist işgalciler, bölgede molotofkokteyli saldırılar düzenleyerek Filistinlilere ait çok sayıda ev, iş yeri ve aracı ateşe verdi.

Bölgedeki kaynakların aktardığı bilgilere göre, dün Batı Şeria- Nablus'ta işgalic Yahudilerin terör eylemlerinde 35 bina 100 araba 10 ambulans ateşe verilip, yakıldı. Onlarca ağaç yakıldı ve hayvanlar telef oldu.

Terör eylemlerine karşı önlem almayan “İsrail” Başbakanı Netanyahu, iş işten geçtikten sonra göstermelik yaptığı açıklamada, yerleşimcilere uyarıda bulundu.

“İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu, organize saldırılara girişen Yahudi yerleşimcilere çağrı yaparak, “kanunu kendi elleriyle uygulamamalarını” istedi.

 

Terörist “İsrail”in Maliye Bakanı: “Huvara Haritadan Silinmeli” dedi

Kısa süre önce yüzlerce işgalci Yahudi tarafından terörist bir saldırıya uğrayan, yüzlerce aracın ve evlerin ateşe verildiği Huvara kasabası hakkında konuşan “İsrail” Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, “yok edilmesi” gerektiğini söyledi.

Binyamin Netanyahu'nun başbakanlığa dönerek kurduğu sağcı hükümetin Filistinliler aleyhindeki vahşi eylemleri sürüyor.

“İsrail” Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, dün katıldığı bir konferansta, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan ve Filistinlilerin yaşadığı Huvara kasabasının “İsrail” devleti tarafından 'yok edilmesi gerektiğini' ifade ederek resmen katliam çağrısında bulundu.

Geçen hafta sonu Yahudi yerleşimcilerin saldırdığı Huvara kasabasında bir Filistinli katledilmiş onlarca kişi de yaralanmıştı. Terörist Yahudilerin saldırıdan önce sosyal medyadan örgütlendikleri bilindiği halde Netanyahu hükümeti bu saldırıya göz yummuştu.

Yerleşimciler, bilerek olaya müdahale etmeyen “İsrail” polisinin gözü önünde kasabadaki araçlar ve evleri ateşe vermişti.

Şiddet olayları, “İsrail”in Nablus’taki baskında 11 Filistinliyi genç yaşlı demeden katlettiği saldırıya bir misilleme olarak Huvara'ya 5 kilometre uzaklıktaki Har Braça yerleşiminde iki “İsraillinin” Filistinli silahlı kişiler tarafından vurularak öldürülmesinden sonra patlak verdi.

“İsrail” geçen yıldan beri Batı Şeria’ya düzenlediği baskınlar ve katliamlarla sürekli bölgede gerginliği tırmandırıyor. Ayrıca yeni yerleşim planlarını onaylayıp, Filistin topraklarını köy köy işgal etmeye devam ediyor.

Ankara, henüz Nablus’taki terörist saldırı hakkında henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

Suud Rejimi, “İsrail” Terörizmini Kınayarak Geçiştirdi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, “İsrailli” Bakan'ın, Filistinlilere yönelik 'etnik temizlik' çağrısına yönelik yaptığı açıklamada "bu utanç verici uygulamaların ve şiddetin durdurulması ile sivillerin korunması konusunda sorumluluk alma" çağrısında bulunarak işi uluslararası topluma havale etti.

Başta Türkiye olmak üzere Suud ve diğer Arap rejimleri “İsrail” ile “normalleşme” anlaşmaları imzalayarak katliam ve işgallere meşruiyet kazandırma yoluna girmişlerdi. ABD’nin müttefikleri olan bu rejimler, Washington’ın Ortadoğu’daki siyasi planları doğrultusunda hareket ediyor.

Suudi Arabistan, “İsrail”in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in, Filistinlilere yönelik "etnik temizlik" çağrısına tepki gösterdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Smotrich'in "Huvvara beldesinin yeryüzünden silinmesi gerektiği" yönündeki ifadelerini kınayarak geçiştirdi.

"Bu tür ırkçı ve sorumsuz açıklamaların, işgalci İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı şiddet ve radikalizmin boyutunu yansıttığı" ifade edilen açıklamada, uluslararası topluma, "bu utanç verici uygulamaların ve şiddetin durdurulması ile sivillerin korunması konusunda sorumluluk alma" çağrısında bulunuldu.

Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi lideri ve Maliye Bakanı Smotrich, bir panelde yaptığı konuşmada, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta Nablus’un güneyindeki Huvara beldesinde Filistinlilere karşı giriştiği toplu saldırıları destekleyerek bölgede etnik temizlik çağrısı yapmıştı.

Huvvara'nın "yok edilmesi" çağrısında bulunan sosyal medyadaki bir paylaşımı "neden beğendiği" sorulan Smotrich, "Çünkü Huvara beldesinin yeryüzünden silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence ‘İsrail’ devleti bunu yapmalı. Bu, Tanrı esirgesin, vatandaşın eliyle yapılmamalı.” yanıtını vermişti.

“İsrail” güçlerinin 22 Şubat'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Nablus'a birkaç noktadan düzenlediği baskın, bölgede gerilimi yeniden tırmandırmıştı.

Nablus'un tarihi Eski Şehir bölgesindeki bir evin etrafını kuşatan “İsrail” askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermiyle müdahalede bulunmuş, biri çocuk, ikisi yaşlı olmak üzere 11 Filistinliyi katletmiş, 6'sı ağır 100'den fazla Filistinliyi yaralamıştı.

Nablus’taki kanlı baskının ardından, misilleme oalrak 26 Şubat’ta Huvara beldesinde düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürülmüştü.

Olayın ardından yüzlerce fanatik Yahudi, “İsrail” ordusunun gözetiminde Huvara'ya baskın düzenleyerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları gerçekleştirmişti.

Yerleşimciler, beldede onlarca ev, iş yeri ve aracı kundaklamış, bazı Filistinlileri linç girişiminde bulunarak yaralamış, 1 Müslümanı da katletmişlerdi.