acismail @ soninternethaber.com

5. Merkezi ve kapsayıcı düşünce sistemi yok ya da bir çok karşı merkez var, bu nedenle millet neyin doğru ve neyin öncelik olduğunu bilmiyor,bilenlere bilip bilmeden engel çıkıyorlar ya da çıkartılıyor. Sistem o kadar karmaşık ve planlı kurulmuş ki kendi kanun ve kurgularıyla Türkiye´nin ilerlemesine zincir vurulmuştur. Her kötü niyetli kişi ve kuruluşlar Atatürk´ü istismar ederek Türk milletinin dirilmesine manı olmuştur. Bu yetmiyormuş gibi ABD ve AB güdümlü kişi ve kuruluşlar Türkiye´de ya da dış ülkelerde oturarak sözde Türk kanunları(Buna ben Türkçe kanunlar diyorum)nın himayesinde ve insan hakları,demokrasi ve hukukun üstünlüğü…gibi heybet sözcüklerle Türk halkını uzaktan kontrol edegelmiştir. Neticede bunca uzun yıllar Türkiye kendi kendine kararlar alamamıştır yada aldığı kararlar sadece Türkçeye çevrilmiş Batı emirleri olmuştur. Toplum Türklerin ve Türkiye´nin menfaatine uzak şekilde yapılandırılmış, sözde demokrasi ve özgürlükler adı altında partilere,kulüplere,odalara ve sendikalara bölünmüştür. Onun için kendimizle tekrar tanışalım, kucaklaşalım, özümüzü esas alalım. Siyasi doğruları az konuşup bunun yerine millet ve devletin en üst menfaati noktasında mutabakat sağlayalım, kavgalar ve dövüşler yerine  faydalı olan ilim ve hoşgörüyle kalkınmayı düşünelim.


 

6. Türkiye´de Türkçe yok, Türkçe anlaşılmıyor, sadece Türkçe anlaşmazlık ve Türkçe kavga var. Türkçe bir konuyu anlatmak istiyorsunuz ama kafası bir türlü alamıyor ya da başka manaya çekiyor. Bu durumun bir çok nedeni var:

A) Ekonomi ve teknolojik gelişmeleri önde tutmadan başta demokrasi ve insan hakları dendiği zaman herkes çalışmadan ve ülkeye katkı sağlamadan siyaset konuşuyor, herkes siyasetçi kesiliyor. Sınırsız şekilde büyük hakaret ve saygısızlık yapıyor. Neticede insanların ufku dar, hoşgörüden uzak. Bilip bilmeden kardeşine dil yarası yaşattığından habersiz. Kişileri kategorize etmenin kültürsüzlük olduğunun farkında değiller. Bunun için hissedebilir kalkınmayla birlikte aşırı ve fazla özgürlüklere devlet gibi düzen getirmeliyiz ve milleti ortak akılla ilerlemeye teşvik etmeliyiz.

 

B) Merkezi değer sistemi ve devleti ayakta tutan görüş sütunu kurulmadan bir ülke uzunca ayakta kalamaz, varsa bile bağımsız olamaz. Eskiden Osmanlıcılık, Türkçülük, Ümmetçilik, Atatürkçülük… hepsi denendi ve bunların hepsi zamanında gerekliydi. Şimdi 21.asırda yol gösteren ve 22-23.asırlara ışık tutacak bir ortak değere ihtiyacımız var. Bunu birlikte düşünmeliyiz ve var olanı devre uyarlayacak mıyız ya da yeni söylem geliştirmeli miyiz bunu kendi aramızda konuşmalıyız. Herkesin kendi görüşünü ya da siyasi partisini mutlak üstün gördüğü böyle bir sosyal ortamda hiçbir şekilde barış olmayacaktır. Ama kesinlikle Batı direktifleriyle kendimizi idare etmeyi bir daha denememeliyiz. FETÖ darbesi bunun son örneği oldu.